Jak dbać o dobre zdrowie?

Jemy w coraz większym pośpiechu, w silnie zanieczyszczonych miastach, najczęściej prowadząc siedzący tryb życia. To odbija się zarówno na naszym samopoczuciu, jak i zdrowiu. Zmorą są choroby cywilizacyjne czyli takie, które wynikają ze stylu życia i czynników nas otaczających. Obecnie najpoważniejszą chorobą cywilizacyjną jest otyłość. Nie chodzi tu o nadwagę kilkukilogramową, tylko o otyłość rzędu kilkunastu, kilkudziesięciu kilogramów. Jest to niebezpieczne, ponieważ prowadzi do szeregu innych bardzo poważnych chorób takich jak nadciśnienie, cukrzyca itp, z których wiele jest śmiertelnych lub prowadzących do trwałego kalectwa. Jednak to nie jedyna zmora naszego dnia codziennego ponieważ presja otoczenia, styl życia często prowadzą do wprost przeciwnego problemu czyli anoreksji. Jest to poważne zaburzenie łaknienia o podłożu psychicznym, które prowadzi w wielu przypadkach do śmierci. Coraz trudniej jest nam po prostu zachować równowagę między objadaniem a niedojadaniem, między pracowitością o pracoholizmem. To wszystko jest wynikiem rozwoju cywilizacji, presji społecznej  i brakiem często elementarnej wiedzy na temat tego jak powinniśmy dbać o swoje zdrowie.

W codziennym zabieganiu wiele osób popełnia podstawowy błąd, nie zwraca uwagi na to co je i gdzie. To może poważnie wpłynąć na nasze zdrowie. Tak popularne jedzenie typu fast food jest pozbawione witamin, składników mineralnych, najczęściej nie zawiera również wielu ważnych dla naszego organizmu składników odżywczych. Niedobory witamin i innych ważnych elementów mineralnych prowadzi do poważnych problemów ze zdrowiem. By tego uniknąć trzeba dokładnie zbilansować swoją codzienną dietę, wzbogacając ją w warzywa i owoce, nabiał, ryby i białe mięso unikając tłuszczy nasyconych. Zaskakująco mało osób wie, że odżywiając się odpowiednio można uniknąć wielu poważnych chorób a nawet sprawić, że wiele chorób stanie się mniej dokuczliwymi.

Kolejną zbrodnią jaką popełniamy na swoim zdrowiu jest brak ruchu. By poprawić swoje samopoczucie, stan zdrowia czasem wystarczy odstawić samochód i przesiąść się na rower. Poprawiając swoją kondycję przez zwiększoną aktywność fizyczną poprawiamy swoje zdrowie, samopoczucie, jesteśmy wtedy bardziej odporni na stress, łatwiej radzimy sobie z wyzwaniami stawianymi przed nami na przykład w pracy.  To chyba najprostsza recepta na zdrowie, zdrowa dieta bogata w warzywa i jak najwięcej ruchu na powietrzu. Przy tym jednak nie można zapominać o regularnych badaniach kontrolnych, które pozwalają wykryć ewentualne choroby w początkowym stadium, gdy znacznie łatwiej je skutecznie leczyć.

© 2018 – 2019, admin. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Post Author: admin