Jak skutecznie zadbać o włosy?

Zdrowe i zadbane włosy to przede wszystkim efekt odpowiednio dobranych kosmetyków pielęgnacyjnych oraz systematycznej higiena. Podczas pielęgnacji włosów warto pamiętać, by dobrać preparaty stworzone specjalnie do naszych potrzeb.

Jak myć włosy?

Zdawać by się mogło, że jest to kwestia banalna. Nic bardziej mylnego. Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo istotna jest technika mycia włosów. Ludzie używają albo za dużo szamponu, albo za mało, a najczęstszym błędem jest suszenie ręcznikiem. Znaczna większość ludzi zbyt mocno pociera głowę ręcznikiem.

Mycie włosów zaczynamy od dokładnego płukania włosów ciepłą wodą, by usunąć nadmiar tłuszczu oraz zanieczyszczeń. Następnie aplikujemy porcję szamponu na rękę, tworzymy pianę i delikatne nanosimy na mokre włosy. Delikatnie wcieramy pianę w skórę głowy (zwłaszcza gdy nasze włosy są delikatne i stosujemy szampon na wypadanie włosów). Mycie ma przypominać przyjemny masaż. W żadnym wypadku nie pocieramy gwałtownie włosów, gdyż to nie wpływa pozytywnie na ich kondycję. Następnie spłukujemy pianę z głowy i powtarzamy czynność raz jeszcze. Tym razem do spłukiwania włosów używamy letniej wody, która skutecznie zamyka łuski włosów, wzmacniając tym samym naturalną odporność włosów na uszkodzenia mechaniczne.

Szampon działa na skórę głowy

Przyjęło się uważać, że szampon dobieramy do włosów. Jest to błędne założenie, ponieważ szampon dobieramy przede wszystkim do typu skóry. Jej stan ma znaczący wpływ na kondycję włosów. W skórze znajdują się bowiem mieszki włosowe, z których wyrastają nasze włosy. Stan cebulek (mieszki włosowe) wpływa na to, czy nasze włosy są kruche, łamliwe, przetłuszczone albo grube i mocne, czy dobrze rosną oraz czy mają odpowiedni połysk. Idealnie dobrany preparat do włosów nie powinien naruszać naturalnego pH skóry oraz doprowadzać do przetłuszczania.

  • Łupież

Wyróżniamy dwa typy łupieżu – suchy i tłusty. Po dokładną diagnozę powinniśmy udać się do dermatologa. Tylko znając kondycję naszej skóry możemy dobrać odpowiedni szampon przeciwłupieżowy do naszego typu łupieżu. Polecane są szampony, które przywracają regenerację skóry głowy oraz peelingi, które przyspieszają złuszczanie się starego naskórka i przygotowują skórę na działanie szamponu.

  • Słabe włosy

Bardzo często za wypadanie włosów odpowiedzialne są osłabione cebulki włosów. Warto więc zadbać o ich wzmocnienie, stosując odpowiednie szampony wzmacniające mieszki włosowe. Zaleca się również stosowanie kuracji wewnętrznej. Kuracje suplementami diety z aktywnymi składnikami to doskonałe uzupełnienie codziennej pielęgnacji włosów. Warto jednak pamiętać, że kuracja wzmacniająca wymaga czasu i pierwsze zauważalne efekty widoczne będą po około 2-3 miesiącach.

  • Przetłuszczające się włosy

Do tłustych włosów należy wybrać szampon, który reguluje wydzielanie się serum przez skórę głowy oraz przywraca naturalne PH skóry.

Odżywki do włosów

Skoro szampony działają najsilniej na skórę głowy, to co wpływa na same włosy? Odpowiedź jest prosta i od dawna znają ją zawodowi fryzjerzy. Bezpośrednio na włosy wpływają bowiem wszelkie odzywki oraz maseczki, które aplikuje się bezpośrednio na włosy. Tego rodzaju preparaty to doskonałe uzupełnienie dla szamponów i polecane szczególnie dla osób, które często korzystają z pianek, lakierów i pozostałych preparatów do stylizacji.

© 2018 – 2019, sygin. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Post Author: sygin

1 thought on “Jak skutecznie zadbać o włosy?

    Sebastian F.

    (styczeń 27, 2015 - 8:01 pm)

    Fundamentem zdrowych włosów jest dieta, która będzie zaopatrywała organizm w witaminy, minerały i wodę. Bez tego nawet najlepsze kosmetyki nie przyniosą wymiernych efektów. Trzeba to sobie w końcu wbić do głowy…

Komentarze są wyłączone.