Mammografia, zadbaj o siebie

W naszym kraju wciąż umieralność na raka jest wysoka, dużo wyższa niż w krajach zachodnich. Winę za taki stan rzeczy wcale nie ponosi tak szeroko krytykowana służba zdrowia, chociaż i ona ma tu duże braki, przede wszystkim pod kątem sprzętu, jak i czasu oczekiwania na leczenie. Jednak największą winę za tak dużą ilość zgonów ponosimy my sami nie pamiętając o profilaktyce i badaniach kontrolnych. W większości przypadków rak jest wykrywany dopiero w mocno zaawansowanym stadium, gdy daje już przeżuty i jest już praktycznie nieuleczalny.

Wśród kobiet, największe śmiertelne żniwo zbiera rak piersi. Pomimo coraz liczniejszych kampanii informacyjnych, pomimo zaproszeń na bezpłatne badanie piersi, wciąż tylko około 30% kobiet korzysta z badań mammograficznych. A może właśnie rak z ukrycia zabija ciebie, lub twoją najbliższą koleżankę, siostrę, matkę?. Badanie mammograficzne jest bardzo proste, wykonuje się je przy zastosowaniu techniki radiologicznej, podobnie jak przy prześwietleniu. Badanie to pozwala na wykrycie zmian nowotworowych we wczesnym stadium, które gwarantuje najskuteczniejsze leczenie. Jest to badanie nieinwazyjne, bezbolesne, dlatego nie powinno budzić obaw.

Badanie wykonuje się w zależności od wieku, z różną częstotliwością. U kobiet między 35 a 39 rokiem życia mammografie powinno się wykonać przynajmniej raz. U kobiet między 40 a 49 mammografię powinno wykonywać się co dwa lata, u kobiet po 50 roku życia to badanie powinno wykonywać się co roku, ewentualnie co półtora roku. Trochę inaczej jest to u kobiet, które są w grupie podwyższonego ryzyka, gdy ktoś z najbliższej rodziny zachorował na raka piersi, wtedy pierwsze badanie mammograficzne powinno być wykonane na pięć lat przed wiekiem, w którym u krewnej wystąpiło zachorowanie.

Należy jednak pamiętać, że bez względu na wiek, wykrycie guzka w piersi, wycieki z sutka, powiększenie i twardość węzłów chłonnych pod pachą, czy też leczenie hormonalne, wszystko to jest wskazaniem do jak najszybszego wykonania badania mammograficznego. Dbajmy o siebie, życie mamy tylko jedno i to przede wszystkim my musimy o nie dbać. Jeżeli na bezpłatne badanie trzeba czekać zbyt długo, czasem lepszym wyjściem jest przebadanie się w prywatnym gabinecie, koszt takiego badanie to około 100 złotych a może nam uratować życie. Pamiętać trzeba również o tym, że jeżeli wcześniej mieliśmy wykonywana mammografie, jej wyniki zabieramy na każde kolejne badanie, by ułatwić lekarzowi diagnostykę.

© 2018 – 2019, admin. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Post Author: admin